Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Çamaşırlar Kötü Kokuyor

 

Sizlere bu yazımda çamaşırlar kötü kokuyor sorunun nedenleri hakkında bilgilerimi sunacağım. Bu gibi durumlar da neler yapmanız gerekmektedir, sizlere bu sorunla alakalı bilgiler aktaracağım.

Çamaşır makinenizin kapağını açtığınızda mis gibi kokan kıyafetler yerine tuhaf kokan çamaşırlarla karşılaştığınız da ne yapacağınızı şaşırmış olabilirsiniz. Hep birlikte bu sorundan nasıl kurtulacağımıza bakalım.

1. KOKAN GİYSİ = KOKAN ÇAMAŞIR MAKİNESİ

Çamaşır makinesinin nemli ve karanlık kazanı, iç kısmı kötü kokuya sebep olan bakteriler için elverişli bir ortamdır. Bu nedenle de çamaşırlar kötü kokuyor olabilir. Bu sebeple makinenizi düzenli temizlemeniz gerekmektedir.

Çamaşır yıkama sıklığına göre ayda veya birkaç ayda çamaşır makinesini yüksek ısıda boş şekilde çalıştırmalısınız. Bu işlem için marketlerde satın alacağınız çamaşır makinesi temizleme için özel satılan deterjandan kullanabilirsiniz.

-  Her yıkama sonrasında mutlaka kazanını kurumasına izin vermelisiniz. Yani makinenizin kapağını hava almasını kesmemek için bir süreliğin açık tutmalısınız.
- Çamaşır makinesinde lastiğinde kalmış su da kötü kokuya ve bakterinin sebebidir.

- Her ne kadar makinelerin deterjan gözlerini temizliyor olsanız da ayda bir defa deterjan bölmesini çıkarıp sıcak su ve eski bir diş fırçası yardımı ile iyice temizlemelisiniz.

2. Deterjan Miktarını Doğru Ayarlayın

Kötü kokulardan kurtulmak için aklınıza ilk gelen deterjan veya yumuşatıcı oranını arttırmaktır. Fakat bu doğru olmayabilir. Çünkü fazla miktarda deterjan yeteri kadar durulanamaz ve giysilerde kalır. Bu da bakteri oluşumuna ve kötü kokuya sebeptir.

Diğer yandan az deterjan kullanımıyla tasarruf edeceğinizi düşünmek de yetersiz temizleme gücü ile hijyen sorununa sebep olacaktır.

Deterjan kullanımıyla ilgili kullanıcıların suyun sertlik derecesine göre önerdiği ölçülerde uygun seçimler yapılmalıdır.

Toz veya sıvı deterjan kullanmaktaysanız bir ölçü kabı edinerek, makinenin içine yerleştirilen deterjan yıkama kabını denemelisiniz veya kapsül deterjanlar seçerek hayatınızı kolaylaştırsınız.

3. Çamaşırları Bekletmeden Asın

Giysilerden gelen kokunun bir diğer sebebi de yıkandıktan sonra uzun zaman çamaşır makinesinde bekletilmesidir.

Her ne kadar güzel kokulu yumuşatıcı, deterjan kullanıyor olsanız da yıkama sonrasında nemli ortamda kalan ıslak çamaşırlar bakterilere yol açar ve çamaşırlar kötü koku yaparlar.

 

Yorumlar (1)

  • Deneme deneme5 ay önce

    Deneme

Yorum Yaz