Blog

Çamaşır Makinesinin Programı Takılıyor

Çamaşır Makinesinin Programı Takılıyor

 

Günlük hayatta kullandığımız en önemli beyaz eşyalardan biri de çamaşır makineleridir. Öyle ki kimi zaman yaşanan teknik arızalar nedeniyle bu tarz ürünlerden istenilen verimi alamayız. En çok karşılaşılan arıza türü ise çamaşır makinelerinin programının takılı kalmasıdır. Peki bu tarz teknik arıza ve problemlerde nasıl bir çözüm yolu izlemek gerekiyor? Çamaşır makinesinin programı takılıyor ve siz ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde size sunacağımız adımları dikkatle izlemenizi öneriyoruz.

  1. Makinenizin Fişini ve Prizi Kontrol Edin

Makinelerin program göstergeleri takılı kalmışsa izlenmesi gereken ilk adım çamaşır makinelerinin fişlerinin takılı olup olmadığını kontrol etmektedir. Eğer fiş takılı ise prizin sağlam olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bunun için de makine fişini çıkararak, prize saç kurutma makinesi gibi cihaz takarak herhangi bir sorun olup olmadığını tespit etmelisiniz. Çünkü prize yeteri kadar elektrik gelmiyorsa ya da temassızlık varsa makine programının takılı kalmasına sebebiyet veriyor olabilir.

  1. Hortumları Kontrol Edin

Çamaşır makinesi programlarının takılı kalmasının bir diğer nedeni ise makinenin yeteri kadar su alamıyor olmasıdır. Bu nedenle makineye su girişini sağlayan hortumun bağlı olduğu muslukların açık olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Muslukta herhangi bir problem söz konusu değilse hortumun giriş ve çıkışlarındaki ufak filtrelerin tıkanıp tıkanmadığını kontrol etmeniz gerekecektir.

  1. Makine Kapağının Kapalı Olmasına Dikkat Edin

Çamaşır makinesi kapağını bazı zamanlarda sağlam bir şekilde kapatmamış olmak olası bir durumdur. Eğer makine programı sık sık takılmıyorsa ve bu durum başınıza ilk kez geliyorsa, böyle durumlarda makine kapağının olması gerektiği gibi kapanıp kapanmadığını kontrol etmek gerekecektir. Aynı zamanda çamaşır makinesinin ön kapağını engelleyecek bir şekilde çamaşır yüklemesi yapılmışsa da kapak tam kapanmamış olabilir. Bu makinenin verimli çalışmasını engelleyen bir durumdur. Kapağı kapatırken tık sesinin geldiğinden emin olmak gerekir.

  1. Seçtiğiniz Programı İptal Edin

Çamaşır makinelerinin ön kısmında yer alan açma ve kapama tuşuyla ilk adımda makinenizi açtığınızdan emin olmalısınız. Eğer çalışıyor kısmındaki ışıklar yanmışsa sırasıyla başla, bekle ve de iptal düğmelerinden herhangi birine 3 saniye boyunca basılı tutmalısınız. Böylece mevcut programın iptalini gerçekleştirmiş olacaktır. Ortalama 5 dakika sonra ise yeni bir program seçerek makinenizi kullanmaya devam edebilirsiniz

  1. Makinenize Çok Fazla Ağırlık Yüklemeyin

Çamaşır makinelerine çok fazla ya da çok az ağırlık yüklemek cihazda dengesizlik problemi oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle hangi program tercih edilmişse, ona uygun miktarda yükleme yapılması gerekir. Programlar için öneri ağırlık miktarları genellikle kullanma kılavuzlarında bulunmaktadır.

  1. Filtre Temizliği Yapın

Makinelerin uzun süreli kullanılması için düzenli olarak filtre temizliği yapılması gerekmektedir. Eğer çamaşır makineleri programlarında takılı kalma problemi yaşanıyorsa böyle durumlarda filtrenin temiz olup olmadığından emin olmak gerekir. Bunun için ilk aşamada makinenin fişini çekmelisiniz. Daha sonra ise cihazın ön alt kısmında yer alan filtre kapağını sola çevirerek açmalısınız. Filtre kirli ise temizleyerek, kapağı sıkıca kapattığınızdan emin olmalısınız.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz