Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Çamaşır makinesinin altından su geliyor

 

Sizlere bu yazımda çamaşırlar kötü kokuyor sorunun nedenleri hakkında bilgilerimi sunacağım. Bu gibi durumlar da neler yapmanız gerekmektedir, sizlere bu sorunla alakalı bilgiler aktaracağım.

Çamaşır makineniz alt kısmından su geliyorsa aşağıda size önerdiğimiz adımları izleyerek sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Bu önerilere adım adım bakalım.

Su giriş hortumu su kaçırıyorsa
 Çamaşır makinesinin altından su
gelmesinin neden olabileceği ana sebepler arasında yer alan su giriş veya su tahliye borularının yerinden çıkmış olmaları, delinmiş veya patlamış olmaları gibi olasılıklar bu borularda gerekli kontroller gerçekleştirilmeli. Bunun dışında çamaşır makinesinin kapağının körüklü contasında delinme meydana gelmiş olabilir, kazanın zaman içinde delinme olması veya rezistansın yerinden oynama olasılığı da olabilir.
Çamaşır Makinesinin arkasında bulunan su giriş borusundan su akmaktaysa hortum gevşemiş olabilir. Sağlığınıza ve eşyalarınıza zarar vermeyecek gibi ortam uygun durumdaysa, çamaşır makinenizin arkasında bulunan, makineye bağlanmış olan kısmı çevirip sıkılaştıra bilirisiniz.

İlk olarak güvenliğiniz açısından makinenin fişini çekmelisiniz. Çamaşır makinesine bağlı olan kısmı sağa doğru çevirip iyice sıkmalısınız. Sıkılaştırma yapmak için farklı bir alet kullanmayınız.

Yeniden makinenizi çalıştırarak test edebilirsiniz.

Su giriş borusunun kontrolü

Çamaşır makinesi kirli suyu boşaltma hortumu su sızdırıyor olabilir. Tırtıklı kirli su tahliye borusunun gideri tıkandıysa kendinize doğru çekerek çıkarın. Gider kısmında kir birikintisini temizleyip tahliye borusunu yerine tekrar takın. 
Kirli su boşaltma borusunun boyu 3,2 metreden uzun olmamalı. Buna göre kontrol etmelisiniz. Bu yazdıklarımı kontrol edip tekrar makinenizi çalıştırarak çamaşır makinesinin altından su geliyor mu kontrol edebilirsini.

Filtre kapağının kontrolü

çamaşır makineniz filtreye toka, düğme, bozuk para gibi maddeler kaçmış olabilir. Bundan dolayı da makineden su sıza bilir.  Filtreyi temizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.
Filtrede siyah, ince bir hortum var ise, hortumu çekerek suyu bir kabın içine boşaltıp. Daha sonra yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirerek çıkartıp sonra temizleyin. Eğer siyah boru yoksa da yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirerek çıkardıktan sonra temizleyin. Temizleme işlemi bittikten sonra filtreyi yerine yerleştirin.


 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz