Blog

Çamaşır Makinesi Tek Tarafa Dönüyor

Çamaşır Makinesi Tek Tarafa Dönüyor

 

Çamaşır makineleri günümüzün en fonksiyonel gereçlerinden biridir. Bu teknolojik ürünler sayesinde çamaşırlarımızı pratik ve de son derece kolay bir şekilde yıkayabiliriz. Hem zamandan hem de dikkat çekici boyutlarıyla mekândan tasarruf etmemizi sağlayan bu ürünler, evlerin ve yaşam alanlarının en temel gereksinimlerinin başında gelmektedir. Fakat bu tarz elektronik aletler, bazı olumsuz teknik sorunlardan dolayı arızalanabilmektedirler. Özellikle de yoğun kullanımdan dolayı, makine kazanında ve ana kartında bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde en sık karşılaşılan çamaşır makinesi sorunlarından biri de kazanın tek tarafa dönme problemidir. Peki çamaşır makinesi tek tarafa dönüyor ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Arızanın nelerden kaynakladığını ve çözümlerini bu yazımızda sizler için derledik.

Çamaşır makinesi tek tarafa dönüyor ise birinci muhtemel problem makinenin termostatındadır. Makine termostatının kesin bir şekilde arızalanıp, arızalanmadığını kontrol etmek için yapılması gerekenler bellidir. Bunun için ilk olarak termostatı soğuk konuma getirmelisiniz. Termostat soğuk konuma geldiğinde makine programı ilerleme gösteriyor ise termostat ya da makine rölesi bozuktur. Termostatı soğuk konuma alınca eğer makine programı ilerlemiyorsa da program cihazı bozuk demektir. Termostat, role ve makine programının arızalanması durumunda kişisel yöntemlerle tamir söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle olabildiğince hızlı bir şekilde teknik servislerden destek alınması gerekir. Makine markalarına göre çift ya da tek girişli su girişi özelliği bulunan ürünler vardır.

Eğer makine çift su girişli ise, kullanıcılar tek su bağlamışsa, makine ikinci sıcak su kısmından su alamadığı için tek tarafa dönebilir. Bu tarz bir sorunu tespit edebilmek için makineyi sürekli olarak takip etmek gerekecektir. Bazı zamanlarda ise çamaşır makinelerinin tek tarafa dönme probleminden kurtulmak için su ilavesi yapmak gerekebilir. Fakat teknik servisler ekibinden kesin arızanın ne olduğunu öğrenmeden önce herhangi bir müdahalede bulunmak doğru olmayabilir. Çünkü arızanın ne olduğunu bilmeden hamle yapmak yeni arızalanmalara yol açabilir. Günümüzde teknik ekipler, makineyi yerinden kımıldatmadan dahi kontrol yapabilmektedirler. Böylece çamaşır makinelerinin tek tarafa dönem probleminden tamamen kurtulmak mümkün olacaktır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz