Blog

Çamaşır Makinesi Tambur Vuruyor

Çamaşır Makinesi Tambur Vuruyor

 

Çamaşır makineleri geliştirilen teknolojik özellikler sayesinde sessiz çalışan ürünler arasında yerini almıştır. Fakat zamanla yıpranma ve yanlış kullanım gibi nedenler makine tamburundan rahatsız edici sesler gelmesine neden olabilir. Bu rahatsız edici ve dikkat çekici seslerin büyük bir kısmı, makineye kıyafet sıkışmasından, madeni para gibi sert bir cisim sıkışmasından ya da benzeri bir malzemenin sıkışmasından kaynaklanmaktadır. Makinedeki tambur vurma sorununu çözebilmek için sesin nereden geldiğini bulmak şarttır. Peki çamaşır makinesinden gelen tambur seslerini nelere bağlamak gerekiyor? Çamaşır makinesi tambur vuruyor ancak siz ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? İşte tambur vurma ve çamaşır makinelerinin sesli çalışma probleminin yaratan ihtimaller ve çözümleri…

Çamaşır makinesi tambur vuruyor ile ilk muhtemel sorun büyük ihtimalle amortisörlerle alakalı olacaktır. Bilindiği gibi bir makinede 2 tane amortisör bulunur. Amortisörlerden herhangi birinin ya da her ikisinin arızalanmasıyla birlikte tambur vurarak çalışmaya başlar. Amortisörlerin gevşemesi ve tamamen işlevini yitirmesi arıza sesi oluşmasına neden olur. Çünkü bu parçaların en temel işlevi makineler çalışırken sarsıntının en aza indirgenmesini sağlamaktır. Çamaşır makinesi tambur vuruyor ise yaşanan ikinci muhtemel sorun da rulmanlarda meydana gelmiş bir arızadır. Eğer rulmanlarda yani kayışlarda esneme ve genişleme gibi problemler yaşanıyorsa, özellikle çamaşır sıkma programında yüksek ses çıkmasına neden olur. Sorunun giderilmesi için rulmanların değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle teknik destek ekipleri ile iletişime geçmek şarttır.

Çamaşır makinesinde çıkan sesler aslına bakıldığında farklı çeşitlerdedir. Bunlar; sürtünme sesi, tambur vurması, tıkırtı, gıcırtı, cızırtı ve de sallanma şeklindedir. Her ses türünün altında yatan neden farklıdır. Bazı zamanlarda kirli suyu dışarı atan pompanın tıkanmasıyla birlikte de ses çıkma olasılığı yüksektir. Makine tamburunun ses çıkarmasında motor yanması ya da ana kartta problemler de söz konusu olabilir. Sorunu düzeltmek için motor soketine giden kablolar takip edilerek, sağlam olup olmadıklarına bakılmalıdır. Eğer parçalar sağlam ise sorun başka bir yerden kaynaklanıyor demektir. Özellikle de makine motoru ile alakalı olan sorunların giderilebilmesi için mutlaka profesyonel yardım alınması önerilmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz