Blog

Çamaşır Makinesi Suyu Boşaltmıyor

Çamaşır Makinesi Suyu Boşaltmıyor

 

Çamaşır makineleri evlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Çünkü onların varlığı hem zamandan tasarruf etmemizi sağlar hem de daha temiz ve hijyenik kıyafetler giymemize olanak yaratır. Fakat bazı zamanlarda olası teknik problemler nedeniyle makinelerimiz arızalanabilmektedir. Günümüzde en sık karşılaşılan problemlerden biri de su boşaltamama problemi olmuştur. Peki çamaşır makinesi suyu boşaltmıyor ise ne yapılması gerekiyor? Hangi adımlarla ortaya çıkan bu arızayı giderebilirsiniz? Aslına bakıldığında çamaşır makinelerini su boşaltamamasının birbirinden farklı nedenleri olabilmektedir. Bu olası durumlar ve çözümleri şu şekildedir;

  • Tahliye pompa motorunun özelliğini yitirmesi

Çamaşır makinelerinin kirli suyu dışarı atamamasının olası ilk nedeni tahliye pompa motorunun özelliğini yitirmiş olmasıdır. Tahliye pompa motoru bilindiği gibi makinelerdeki pis uyu dışarı atmakla görevlidir. Herhangi bir yanma ya da bozulma durumunda makine suyu dışarı atamaz. Makine sıkma ayarına getirildiğinde içindeki suyu tamamen atıyorsa ve sıkma yapmıyorsa muhtemelen tahliye pompası işlevini yitirmiştir. Böyle durumlarda teknik ekip desteği şarttır.

  • Elektronik beyin ya da motordan kaynaklı bir arıza olabilir.

Makineler bilindiği gibi elektromekanik cihazlardır. Eğer çamaşır makinelerinizde son zamanlarda sıkma ve su boşaltmama gibi sorunlar gözlemliyorsanız muhtemelen makine beyni ya da elektronik kartı bozulmuş olabilir. Bu bozulma su boşaltımı için gerekli alanlara komut gönderilmesine engel olur. Elektronik kartta veya beyinde çok ciddi hasar yoksa teknik servisler onarım yapabilmektedirler. Eğer arıza ciddi ise değişim yapılması gerekecektir.

  • Makine pompası tıkanmış olabilir.

Makinelerin ön alt kısmında filtrenin de yer aldığı pompa kapağı bulunur. Çamaşır makinelerinde sıkma ve su boşaltmama problemi varsa, pompa filtresinde biriken kir ve pas tıkanma yapmış olabilir. Böyle durumlarda ön alt kısımdaki kapağı sola çevirerek açmalı ve filtre temizliği yapmalısınız.

  • Gider hortumu tıkanmış olabilir

Makinelerin gider hortumunun çıkması ya da tıkanması su boşaltmama probleminin nedenlerinden biri olabilir. Bu nedenle makine arkasında bulunan gider borusunun kontrolü yapılmalıdır. İlk adımda hortum çıkarıldığında makinelerin suyu dışarı atıp atmadığı kontrol edilmelidir. Eğer hortum yok iken makine suyu atıyorsa muhtemele hortum tıkanmış demektir. Hortumu temizleyerek bu sorunu aşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz