Blog

Buzdolabının Dış Kısmında Terleme Var

Buzdolabının Dış Kısmında Terleme Var

 

Buzdolaplarında istenilen performansı alabilmek için cihazın çalıştığı ortamın istenilen şartlara uygun olması gerekmektedir. Öyle ki bazı çevresel şartlar ve de cihazın kullanıldığı iklim dolap performansını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alırlar. Genellikle mevsim değişimlerinin yaşandığı dönemlerde mutfakta sıcaklık ve nem oranı artıp azabilir. Bu da dolap içinin ya da dışının olumsuz etkilenerek arıza çıkarmasına neden olan önemli bir etmendir. Günümüzde bu tarz bir teknolojik cihazı kullanan herkesin de bildiği gibi en sık karşılaşılan arıza türlerinden biri de dolabın dış kısmında terleme probleminin yaşanmasıdır. Eğer buzdolabınızı temiz ve de kuru bir bez yardımıyla temizlemişseniz ve sorun hala devam ediyorsa, sorunu çözmek için teknik bir ekipten destek almanız gerekebilir. Peki buzdolabının dış kısmında terleme var ise olası arızalar nedir? Bu tarz bir arızalanma durumunda neler yapılması gerekiyor? Merak edenler için işte detaylar…

Buzdolapları yoğun kullanım süreçlerinde etkileşimde bulunduğu çevresel faktörlere bağlı olarak ya da kullanım hatalarından kaynaklanan nedenlerden dolayı çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilirler. Buzdolabı teknolojisinde en çok görülen arıza türlerinden biri de terlemedir. Bu tür olası bir arıza durumunda dolabın dış kısmında terleme olarak nitelendirilen nemlenme ve küçük baloncuklar bulunur. Bu durum dış aylarında normal karşılanabilecek olsa da daha sıcak mevsimlerde normal görülmemektedir. Terleme probleminin temelinde dış etmenler yer alır. Buzdolaplarının dış kısmındaki nemlenme dış yüzeydeki boya ve de malzemelerin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Yani olası terleme sorununun giderilmemesi çok daha büyük maliyetteki yeni arızalanma ve sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Terleme sorunun çözümü için en doğru yöntem, dolabın en uygun alanda muhafaza edilmesidir. Yani kışın çok soğuk mevsimlerde ortam sıcaklığını yükseltmek şarttır. Aynı zamanda nemlenmenin önüne geçmek için de yine diğer mevsimlerde de ortam sıcaklığını korumak gerekebilir. Bu tür bir arızalanmanın daha farklı nedenleri de söz konusu olabileceğinden ortam sıcaklığını korumak işe yaramıyorsa, sorunun kesin çözümü için mutlaka bir teknik servisten yardım ya da destek alınması önerilmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz