Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Buzdolabının Altı Soğutuyor Üstü Soğutmuyor

 

Buzdolabının Altı Soğutuyor Üstü Soğutmuyor problemi her nesil yaşanmakta olan birsorundur.

Silere bu yazımda buzdolabının altını soğutup üst kısmını soğutmaması hakkında bilgiler paylaşacağım.

Buzdolabının altını soğutup üstüne soğutmaması daha çok nofrost buzdolaplarında karşılaşan bir sorundur. Buzdolabınızın dondurucu kısmı sorunsuz bir şekilde çalışıyor fakat günlük kullanılan kısım soğutma yapmıyorsa; ilk olarak akla gelen buzdolabınızın kapağını açık unutmanızdır. Kapaklardan her hangi biri 3-5 saat gibi bir süre zarfında açık kaldıysa eğer siz fark etmeden buzdolabınız bloklama yapmış olabilir. Peki bu bloklama nedir?

Bloklama fanın üfleme yaptığı hava kısımların buz dolarak tıkanması durumudur. Yani soğuk havanın dolaşımının engellenmesidir. Hava kanalları kapandığında buzdolabındaki hava dolaşımı engellenmiş olacak ve üst kısma hava dolmayacaktır ondan dolayı da dolap soğumayacaktır.

Buzdolabı Soğutmuyor

Buzdolaplarının kapı ve gövdesi arasında bulunan buton vardır. Bu buton kapıyı açtığımızda buzdolabının içindeki aydınlatma sistemini devreye sokarken faz da devreden çıkmaktadır. Yani buzdolabının kapısı açık kaldığında fan devre dışı kalacaktır. Kapı açık olduğu içinde soğutma boşa gidecektir. Buzdolabı -20 dereceye ulaşamayacaktır ve otomatik atmaz motor devreden çıkmadığı için sürekli soğuma yaparak buz yapacaktır. Bu buzda buzdolabının hava kanallarında tıkamaya neden olacaktır. Böylece hava dolaşımı engellenerek bloklama meydana gelecek dolayısıyla da buzdolabının altı soğuturken üst kısmı soğutmayacaktır.

Eğer buzdolabınızın kapaklarının kapalı olduğundan eminseniz ve bu sorunla karşı karşısanız yapmanız gereken;

Buzdolabınızı tamamen boşaltıp fişini çekip kapakları açık olarak 48 saat bu vaziyette buzdolabınızı bekletmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken eğer kış mevsimindeyseniz ve dolabın bulunduğu yerde kalorifer yoksa odanın ısısını normal oda sıcaklığına getirmeniz gerekmektedir. Çünkü kış aylarında buzdolabının bulunduğu yer soğuk ise içindeki buzun erime süresi uzun sürecektir. Bu işlemleri uyguladıktan sonra buzdolabınızın altı soğutup üstü soğutmaması durumu düzelmiş olacaktır.

Arızanın diğer bir nedeni de buzdolabınızın su tahliye kanallarında oluşabilecek tıkanıklıktır. Buzdolabınızda eriyen buzlar su kanalını tıkamış olabilir ve içinde kalan su bloklama yaparak hava kanallarının suyla dolması nedeniyle su kanallarında buzlanma meydana gelecek ve buzdolabınızın altı soğutuyor üsttü soğutmuyor arızası ile karşılaşabilirsiniz.

Başka bir nedeni ise iç fan motoru bozulmuş olmasıdır. Bu durumda da yetkili servislere başvurarak sorundan kurtulabilirsiniz.

 

Yorumlar (1)

  • Veysel güneş1 ay önce

    Bosh buzdolabı dondurucu kısmı çalışmıyor hergün aynı saatte alarm veriyor ısıdan dolayı. Günlük kullanılan yerde sorun yoktu ama şimdi orda buzlanma oluyor yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

Yorum Yaz