Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Buzdolabından Ses Gelmesi Normal Mi?

 

Sizlere bu yazımda buzdolabından ses gelmesi normal mi sorusunun  hakkında bilgiler sunacağım.

Buzdolabının altında bulunan ayaklar vardır. Bu ayaklar eğer buzdolabının bulunduğu yere tam olarak basmıyorsa titreşim yapacaktır. Bu titreşimlerden dolayı buzdolabından sen gelmeye başlayacaktır. Buzdolabının ayaklarını elinizle sağa yada sola çevirerek yükseltip, alçaltabilirsiniz. Bu şekilde bulunduğu yere tam olarak oturacaktır ve titreşim yapmayacaktır ses de kesilecektir. Buzdolabından gelen bu ses normaldir hiçbir tehlike ar etmez.

Ayrıca buzdolabının içinde bulunan raflar yerine tam olarak oturtulmadıysa ve buzdolabının üstende herhangi bir eşya bulunuyorsa bunlarda buzdolabı çalışınca titreşime sebep olarak ses meydana getirecektir. Rafları yenine yerleştirip, eşyaları da üstünden aldığınız zaman ses kesilecektir.

Eğer çıtırtı veya buz düşmesi gibi bir ses geliyorsa; buzdolabınızın görünmeyen kısımlarında karlanma buzlanma meydana gelmiştir. Buzlar erimeye başladıklarında ses meydana getirecektir. Buzların erimesi esnasında bu seslerin gelmesi gayet normal bir durumdur. Bu sesler gece sessizliğinde daha net duyulmaktadır. Buzdolabınızda eğer buzmatik bulunuyorsa, buz yapmak için su çektiğinde ve buz oluştuktan sonra bu haznesine dökülürken de sesler meydana gelecek. Buzdolabından gelen bu seste normal hiçbir tehlike arz etmez.

Buzdolabınızdan pervane sesine benzer bir ses geliyorsa; bu sesin sebebi fanlardır. Buzdolabınızın kapağı kapalıyken soğuk havanın buzdolabının içinde dolaşmasını sağlamaktadır. Buzdolabının kapaklarını açtığınızda ses gidiyorsa bu kesinlikle fanlardan meydana gelen sestir. Bu durumu ise teknik servise başvurarak fan değişimi yapıldığında ses kesilecektir.

Buzdolabınızdan motor sesine benzer bir ses geliyorsa; buzdolabınızı ilk kez çalıştırdığınızda veya uzun süreli elektrik kesintisi yaşadıysanız, buzdolabı ayarladığınız dereceye ulaşana kadar motor çalışmasına devam edecektir. Buzdolabı ayarlanan dereceye ulaştığı zaman motor normal çalışmaya başlayacaktır ve ses kesilecektir. Bu çalışma yaklaşık olarak 2 gün sürebilir. Bu durumda buzdolabından gelen ses normaldir korkulacak bir durum yoktur.

Eğer buzdolabınızdan su akış sesine benzer sesler geliyorsa buzdolabının içinde dolaşan soğutucu gazının akış sesidir. Buzdolabının çalışması esnasında çıkan bu ses bir arıza teşkil etmez. Buzdolabından gelen bu seste normaldir.

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz