Blog

Buzdolabı Yiyecekleri Bozuyor

Buzdolabı Yiyecekleri Bozuyor

 

Buzdolapları yiyecek ve içeceklerin taze kalmasını sağlayan günümüzün en gerekli beyaz eşyalarından biridir. Öyle ki besinler için gerekli koşul ve ortamları yaratmadığımız sürece çürümelerine engel olmayız. Her ne kadar paketli gıdalar kullanıyor olsak da yine buzdolabı kullanımı söz konusu değilse, bozulma durumu ile karşı karşıya gelmek de kaçınılmaz bir son olacaktır. Ancak bazı durumlarda buzdolabı olsa dahi yiyeceklerin bozularak çürümesine engel olmayız. Bu durum aslına bakıldığında bir tür teknolojik cihaz sorunlarından biridir. Peki buzdolabı yiyecekleri bozuyor ancak siz ne yapmanız gerektiğin, nasıl bir önlem almanız gerektiğini bilmiyor musunuz? O halde sizler için derlemiş olduğumuz bazı arıza türleri ve bu arızaların nasıl giderilmesi gerektiğine dair önerilerimizi dikkatle incelemenizi öneriyoruz.

Gıdalarınızı Hava Almayacak Şekilde Paketleyin

 

Sebzeler, zamanla dolap içerisinde nemlenme yapar. Bu durum ise onların donmasına kısmen da çürümelerine neden olur. Böyle bir durumla mücadele etmek içinse sebzelerinizi kâğıt poşetlere, buzdolabı poşetlerine ya da delikli poşetlere koyarak saklamak konusunda özen göstermeniz gerekir. Yapraklı sebzelerin ise kâğıt havluya sarılarak saklanması daha doğru olacaktır.

Buzdolabı İçerisindeki Neme Dikkat Edin

 

Sebzelerin hem daha sağlıklı kalması hem de çürümemesi için dolap içinde ıslatılmadan koyulması gerekmektedir. Öyle ki ıslak bir şekilde saklanan sebzeler dolapların içerisinde neme maruz kalarak hızla çürürler. Sebzeleri yıkayarak buzdolabına koymak konusunda ısrarcı iseniz yıkama sonrasında kurutma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Çünkü buzdolabı içerisindeki nem onlara ciddi miktarda zarar vererek, kullanılamaz hale getirebilir. Buzdolaplarının genellikle sebzelik çekmecesinin bulunduğu yerde nem kontrol sürgüsü yer alır. Bu sürgüyü Higt yazısının olduğu sol tarafa doğru yaklaştırmak sebzelerin donarak çürümesine neden olur. Sebzelerin gereksinim duyduğu nem ihtiyacını karşılamak amacıyla sürgüyü ortaya doğru çekmek yeterli olacaktır.

Buzdolabınızı Temiz Tutun

 

Buzdolabı içerisinde yumuşamış ya da çürümeye başlamış besinleri koymamaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü bu tarz gıdalar diğer gıdalarla birlikte aynı yere konulduklarında diğer sebze ve de meyvelerin de çürümesine neden olmaktadırlar. Bu nedenle buzdolaplarında düzeni sağlamak için olabildiğince titiz davranmak gerekir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz