Blog

Buzdolabı Soğutmuyor

Buzdolabı Soğutmuyor

 

Günlük yaşantımızda en çok kullandığımız teknolojik aletlerden biri olan buzdolapları, çevresel etkilere maruz kalarak soğutma anlamında arızalanabilmektedirler. Bu tür durumların üstesinden gelebilmek içinse bazı tesisat kontrollerinin dikkatle yapılması gerekir. Eğer tesisat kontrolleri yapılmışsa ve de arıza hala devam ediyorsa muhtemelen ayar adımlarında herhangi bir arıza söz konusu olmuş demektir. Buzdolaplarının yeterli miktarda soğutma yapabilmeleri için ayarının 4 santigrat derece ya da en maksimum seviyede olması gerekir. Aynı zamanda dolap kapağının ne kadar sık açılıp kapandığı, kapasitesinden daha fazla yiyecek konulup konulmadığı ve doğru voltajda elektrik alıp almadığı da yine soğutmayı etkiyen diğer faktörler arasında bulunur. Peki buzdolabı soğutmuyor ise ne yapılması gerekir? Merak edenler için işte detaylar…

Soğutma Ayarını Kontrol Edin

 

Soğutma ayarı genellikle buzdolaplarının önündeki ekranda yer alır. Kapı simgesi şeklindedir. Ekranın yanında ya da alt kısmında bulunan yukarı ve aşağı düğmelerine başara 2 santigrat derecelik aralıktaki ayarlardan birini seçebilirsiniz. Eğer ortalama bir soğutma istiyorsanız 4 santigrat, daha maksimum seviyede soğutma içinse 2 santigrat dereceye ayar yapmanız yeterli olacaktır.

Buzdolabı Kapağını ve Hava Kanallarını Kontrol Edin

Buzdolabının fazla yüklenmesinden dolay kapaklarının kapanması engellenebilir. Bu gibi durumlarda özellikle de kapak kısmındaki bölmeleri boşaltarak yükünü azaltmak şarttır. Aynı zamanda buzdolabı içerisinde yer alan ızgaraların kapanmamış olması da şarttır. Çünkü burada hava kanalları bulunur. Hava kanalları tıkanmış ise buzdolaplarından yeterli miktarda soğutma beklenemez.

Dolabınızı Düzenli Olarak Temizleyin

 

Buzdolabı temizliği elbette ki çok önemlidir. Özellikle de kapak temizliğini belirli aralıklarla yaptırmak dijital cihazınızın performansını artırmak açısından son derece önemli olacaktır. Çünkü kapak lastikleri doğru şekilde yapışmıyorsa içerideki soğuk hava dışarı kaçar. Lastiklerin herhangi bir yerine kir ya da yiyecek bulaşmasından dolayı bu tür bir sorun yaşamak muhtemeldir. Böyle durumlarda sıcak su ile ıslatılan bir bez yardımıyla lastikler silinmelidir. Ortalama 2 saat boyunca beklenmeli ve sonrasında dolabı kullanmak üzere fişe takmalısınız.

Dolabınızın Arka Mesafesine Dikkat Edin

Dolapların verimli çalışması için bulundukları ortam son derece önemli olacaktır. Öyle ki iyi bir dolap yerinin ortalama sıcaklığı 25 santigrat derece olmalıdır. Eğer dolap ısı yayan bir kaynağa yakın bulunuyorsa ya da daha düşük sıcaklığa maruz kalıyorsa yeterince soğutma yapma durumu söz konusu olmayacaktır. Ayrıca da dolapla duvar arasında en az 10 santimetre de boşluk bırakılması verimli soğutma için çok önemli olacaktır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz