Blog

Buzdolabı Sesli Çalışıyor

Buzdolabı Sesli Çalışıyor

 

Buzdolapları zamana bağlı olarak ve de bazı yanlış kullanım şekillerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı bozulup arızalanabilirler. Olası arızaları gidermek ve de elektronik aletlerinizden daha verimli bir performans almak için bazı hususlara dikkat etmek şarttır. Bunlardan biri de buzdolaplarının sesli çalışmaları sonucunda oluşabilecek arızalara karşı önceden önlem almaktır.

Bilindiği gibi bu tarz bir teknolojik cihaz, sessiz çalışma özelliği taşımaktadırlar. Fakat bazı arızalanmalar, buzdolaplarının rahatsız edici seviyede ses çıkarmalarına neden olabilir. Peki buzdolabı sesli çalışıyor ise ne yapmanız gerekiyor? Olası arızalara karşı çözüm yöntemleri nelerdir? Merak edenler için işte en önemli detaylar…

Buzmatiğinizi Kontrol Edin

 

Bilindiği gibi buzdolaplarının en üst kısmında buzmatik bölmesi yer almaktadır. Bu bölmede uzun süreli kullanımdan sonra aşırı derecede kar ve buz birikimi söz konusu olabilir.  Kar ve buz birikiminden kaynaklı, ortalama 2 ya da 3 saat aralıklarla dolap içinden ses gelebilmektedir. Böyle durumlarda buzdolaplarının su pompası buzmatikle aynı anda çalışıyor demektir. Her iki uzvun aynı anda çalışması dolapta pompa sesi yaratır. Sorunu gidermek için teknik bir ekipten destek alınmasında fayda olacaktır.

Buzdolabının Alt Kısımlarını Kontrol Edin

 

Bilindiği gibi buzdolaplarının en alt kısmında tekmelik bölümü bulunur. Bu bölümün arka tarafında da su buharlaştırma kabı vardır. Su buharlaştırma kabı ve tekmelik bölümünü temizlemek amacıyla bazı zamanlarda yerinden çıkarabiliriz. Yerinden çıkardığımız parçaları düzgün bir şekilde yerleştiremezsek, buzdolabı sesli çalışmaya başlar. Böyle durumlarda ilk olarak cihazın bulunduğu yerin düz olmasına dikkat etmeliyiz. Sonrasında ise yerleştirilen parçaların yerine tam oturduğundan emin olmak şarttır. Aynı zamanda buzdolaplarının tekmelik bölümlerinde de ağlama sesine benzer bir ses gelebilmektedir. Bunun nedeni ise se sebilinde yer alan pompa motorunun çalışmasıyla, iç kısımda bulunan havanın ses çıkarmasıdır.

Sesin Nereden geldiğini Kontrol Edin

 

Buzdolabının farklı yerlerinden ses gelmesi muhtemel bir durumdur. Özellikle de soğutma sistemlerinde dolana gazlar dolaptan ses gelmesine neden olan diğer bir faktördür. Bu ses genel olarak su akıtma şeklindedir. Aynı zamanda buzdolaplarını gereğinden fazla doldurduğunuzda da motorun ses yapması mümkündür. Bu tür sorunlara çözüm bulmak için sorunun kaynağını keşfetmeniz şarttır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz