Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Buzdolabı Neden Ses Yapar?

 

Buzdolabı Neden Ses Yapar? Sorusu en çok aranmakta olan sorular arasında bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımda buzdolabınızdan gelen seslerin nedenleri hakkında bilgiler sunacağım.

Aklımıza ilk gelen ihtimal şudur;

Buzdolabımızın ana motorunu soğutmaya yarayan soğutucu fan motorudur bu fan zamanla yıpranacaktır ve ses yapmaya başlayacaktır. Fan motoru genellikle motorla birlikte devreye girdiği için dolap otomatiğe geçtiği için devreden çıkacaktır. Bu çok büyük bir masrafa yok açmaz yetkili servise başvuru yaparak dolabınızın fan değişiminden sonra buzdolabınızdan gelen ses kesilir.

Buzdolabınızdan ses gelmesinin diğer nedenleri ise;

Buzdolabınız Nofrost  ise, buzdolabınızın içinde bulunan hava sirkilasyon fanından dolayı olur. Soğuklu buzdolabınızın içinde dolaştırmaya yarayan bu fan motorunuzu da yıpratmasıyla buzdolabınızda sen yapmaya neden olmuştur. Sesin bu fandan gelip gelmediğini anlamak için buzdolabı çalışırken yani ses gelirken buzdolabının kapaklarından birini açtığınızda ses kesilmişse % 100 bu sesin nedeni fandır. Çünkü buzdolabının kapısını açtığınızda fan devreden çıkmaktadır.

Buzdolabınızın ses yapmasının bir diğer nedeni ise;

Buzdolabınızın ana motorunun aşınmalarından dolayı olabilir. Buzdolabınızın motoru çok yüksek çalışmaktadır, özelliklede gece rahatsız edici seviyelere ulaşabilir. Motorun sesi ve otomatiğe geçtiğinde buzdolabınızın yada ilk çalışmaya başladığında kütürtü şekline sesler çıkabilir.

Bu durumun çözümü ise; motorun komple değiştirilmesidir. Kısaca bu durum karşısında yapılacak çok fazla bir şey yoktur. Motor değişimleri de oldukça masraflı bir işlemdir. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirisiniz yada yeni bir buzdolabı alarak bu sorunu çözebilirisiniz.

 

 

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz