Blog

Buzdolabı Koku Yapıyor

Buzdolabı Koku Yapıyor

 

Buzdolapları temizliğin ihmal edilmesi ve de gıdaların doğru şekilde saklanmamasından kaynaklanan nedenlerden dolayı kötü kokabilmektedirler. Bu tür dijital cihazlarımızı kötü kokudan arındırmak ve oluşan bakterileri gidermek için belirli aralıklarla temizlik yapılması gerekir. Ancak sadece temizlik yapmak buzdolabı kokusunun önüne geçmek için yeterli olmayacaktır. Çünkü bazı zamanlarda temizlik malzemeleri de dolap içinde kalıntı oluşturabilmektedir. Kapalı ortamda kalan kalıntılar ise zamanla kötü koku oluşumuna neden olur. Peki buzdolabı koku yapıyor ve siz ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Buzdolapları neden kötü koku yapar? Bu tür durumlarda olası arızalar ve de bu arızaların çözümleri nelerdir? Merak edenler için işte en önemli detaylar…

Buzdolabınızı Düzenli Olarak Temizleyin

 

Uzun süredir buzdolaplarında koku problemi bulunuyorsa bir yerde eksiklik var demektir. Bu nedenle işe ilk olarak temizlik yaparak başlamalısınız. Dolap içini boşaltarak ortalama 1 litre suyun için 1 çay kaşığı karbonat attığınız su ve temiz bez ile detaylıca buzdolabınızı silin. Silinen bölgeler kuruyana kadar da kesinlikle dolabınızı fişe takmayın ve kapağını kapatmayın. Yapılan bu işlem teknik bir arıza yoksa dolap kokusunun giderilmesinde etkili olacaktır.

Yiyeceklerinizi Açık Bırakmayın

 

Bazı insanlar buzdolabı raflarına örtü sermeyi tercih edebilmektedirler. Gerek dolap içerisine örtü serilmesi gerekse de yiyecek kapaklarının açık unutularak konulması koku oluşumunun en temel nedenlerinden biridir. Bu duruma engel olmak için öncelikle günlük yiyeceklerin saklandığı soğutucu bölme tavanındaki koku filtresini temizlemelisiniz. Ayrıca da filtrenin bulunduğu ızgara şeklindeki kutu açıldığında da kömür benzeri bir malzeme karşınıza çıkar. Bu malzemeyi ortalama 1 ya da 2 gün boyunca güneş ışığında bırakarak kendisini yenilemesini sağlamanız gerekecektir. Bir sonraki hamlede yine ürünü ilgili alana yerleştirdiğinizde dolabınızda herhangi bir koku kalmadığını fark etmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Çay Kullanın

 

Buzdolabı kokusunu gideren en önemli malzemelerden biri de çay posasıdır. Öyle ki demlenmiş ve de soğumuş çay yapraklarını geniş ağızlı bir kâseye koyarak orta rafa yerleştirdiğinizde koku tamamen yok olup gidecektir. Fakat orta raftaki çay posasının ortalama 12 saat boyunca burada bırakılması şarttır. Eğer çay kokusunu sevmiyorsanız Türk kahvesini de deneyebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz