Blog

Buzdolabı Kapısı Kapanmıyor

Buzdolabı Kapısı Kapanmıyor

 

Buzdolapları insanların günlük yaşamlarında en çok kullandığı dijital cihazlarından biridir. Ancak, her türlü elektronik alette olduğu gibi buzdolaplarında da zamana ve kullanıma bağlı olarak bazı arızalar meydana gelebilmektedir. Günümüzde en sık karşılaşılan arıza türlerinden biri de şüphesiz ki buzdolabı kapaklarının tam kapanmamasıdır. Bilindiği gibi bu tür bir cihazın kapısını sürekli açıp kapatmak zaman içerisinde kapının kapanmamasına neden olabilir. Bu durumun aslına bakıldığında birbirinden farklı birçok nedeninden söz etmek mümkündür. Peki buzdolabı kapısı kapanmıyor ve sizler ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Buzdolabı kapısı neden kapanmaz? Merak edenler için işte en önemli detaylar…

Buzdolabı Kapağına Fazla Ağırlık Koymuş Olabilirsiniz

 

Buzdolabı kapaklarına gereğinden fazla ağırlık yükleme kapağın zorlanmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya gelmişseniz kapakta bulunan yumurta, kavanoz ve de su şişesi gibi ürünlerin bir kısmını kaldırmayı denemelisiniz. Gereğinden fazla yük alan buzdolabı kapaklarında, terazi bozulur ve kapağın dışa doğru düşmesine neden olur. Ağırlıkları boşalttıktan sonra kapıyı bir kez aşağı ve yukarı doğru yavaşta hareket ettirmek gerekir. Eğer bu işlem sonucunda kapak kısmında bir boşluk keşfetmişseniz sorunu teknik servis ekiplerine iletmeniz gerekiyor. Eğer kapakta bir boşluk yoksa ve yine buzdolabı kapısı kapanmıyorsa, bir çaydanlıkta su kaynatın ve kapı lastiklerine yavaş yavaş dökün. Bu işlemin ardından ortalama 10 ya da 15 dakika boyunca kapağı kapatarak bekletin. Süreç sonunda yaşanan arızanın giderilmiş olduğunu görmeniz muhtemeldir.

Kapı Lastiklerini Kontrol Edin

 

Buzdolabı kapısının kapanmamasının bir diğer nedeni de lastiklerdir. Öyle ki kapı lastiklerine kaynar su döktünüz ancak yine de kapının kapanmasını sağlayamıyorsanız, muhtemelen kapaktaki lastik mıknatısları görevlerini yerine getiremiyordur. Böyle durumlarda yapılması gereken tek şey değişim olacaktır. Hemen yetkili bir teknik servis ile iletişime geçerek kapak lastiklerinin ve mıknatıslarının yenilenmesini talep etmelisiniz. Genellikle bu tür işlemler ilgili cihazı yerinden kaldırmadan da yapılabilmektedir. Maliyet olarak da çok büyük bir rakam söz konusu olmayacaktır. Kapı lastiklerinin değişmesi dijital cihazınızı ilk günkü haline getirerek, performansını artırır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz