Blog

Buzdolabı İç Bölümden Su Akıtıyor

Buzdolabı İç Bölümden Su Akıtıyor

 

Günlük yaşantımızın olmazsa olmaz beyaz eşyalarından biri olan buzdolapları, yaşamak için gerekli olan besinlerimizin daha sağlıklı ve de daha taze kalmalarına olanak sağlar. Ancak bazı durumlarda onların iç aksamlarından ya da çalışma kaynaklı bazı problemlerden dolayı su akıtma problemleri meydana gelebilmektedir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için illa büyük usta olmaya gerek yok. Bazı tesisatları kontrol ederek ya da markaya göre ayar adımlarını izleyerek buzdolaplarının su akıtma sorunlarını düzeltebilirsiniz. Peki buzdolabı iç bölümden su akıtıyor ve sizlerin arızanın neden kaynaklandığını bilmiyor musunuz? O halde sizler için derlediğimiz olası problemleri değerlendirmenizi öneriyoruz.

Bağlantıları Kontrol Edin

 

Bazı durumlar buzdolaplarındaki bağlantının kopmasına neden olabilmektedir. Özellikle de su sebili olan modellerde bu sorunu daha sık yaşamak mümkündür. Sebilin bağlı bulunduğu ağ ya da damacana hotumu kontrol edilerek, bağlantının durumu kontrol edilir. Eğer bağlantılarda herhangi bir gevşeme, hortumda kıvrılma ya da sıkışıklık varsa düzeltilir. Düzeltilmediği takdirde buzdolaplarının alt kısmında su akışı devam edecektir.

Sebzelerinizi Koruyun
 

Eğer buzdolabının içerisinde yoğunlaşmış bir nem varsa bu da su akıtmaya neden olabilir. Bu sorunu aşmak için sebzeliğin en üst kısmındaki yapraklı sebzelerin kuru olmasına özen gösterin. Çünkü ıslak sebzeler zamanlar terler. Bu da buzdolabının su akıtmasına neden olur. Böyle bir durumda sebzeleri kuru bir kâğıt havluya sararak saklamak daha doğru olacaktır.
 

Buzdolabınızın İçini Temizleyin

Buzdolapları belirli aralıklarla temizlenmesi gereken beyaz eşyalardan biridir. Özellikle de günlük yiyeceklerin konulduğu soğutucu bölümü yanlış kullanımdan dolayı arıza yaratabilir. Bu nedenle soğutucu kısmın kapağını açarak tavan kısmında yer alan ızgara şeklindeki yerden akıntı gelip gelmediği dikkatle incelenmelidir. Buradan bir akıntı geliyorsa da makinelerin soğuk hava akşını sağlayan hava kanallarında karlanma ya da buzlanma var demektir. Buzdolaplarının fişini çekerek içeride bulunan yiyecekleri çıkarmalı, buzlanma yapan yeri detaylıca temizlemeli ve bir gün boyunca buzdolabınızı kurumaya bırakmalısınız. Böylece buzdolabının içi bölümünde su akıtma probleminin de üstesinden gelmiş olacaksınız. Daha ciddi problemler içinse teknik servis ekiplerinden destek almanızda fayda olacaktır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz