Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Buzdolabı Aşırı Soğutuyor

Buzdolabı Aşırı Soğutuyor

 

Bazı çevresel faktörler ve de tesisattan kaynaklanan problemler buzdolaplarının aşırı derecede soğutma yapmasına neden olabilmektedir. Bu tür arızaları gidermek için profesyonel bir ekibe gerek yoktur. Sorunun üstesinden gelebilmek için ilk aşamada tesisat kontrollerini yaparak, bazı ayar adımlarını dikkatle takip etmeniz yeterli olacaktır. Bilindiği gibi günümüzde kullanılan buzdolapları termostat ve de ekranlı olmak üzere 2 farklı gruba ayrılmaktadır. Her iki grubun da kendilerine göre arıza nedenleri olabilir. Buzdolabı aşırı soğutuyor ise yapılması gerekenler bellidir. Genellikle termostatlı buzdolaplarında aşırı soğutmanın nedeni dolabın içinde bulunan ve soğutma gücünü ayarlayan termostat düğmesinin 2 santigrat dereceye yakın ayarlanmış olmasıdır. Peki buzdolabı aşırı soğutuyor ise yapılması gerekenler nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

Dolabınızın Soğutma Seviyesini Kontrol Edin

 

Buzdolaplarının soğutucu bölmesi açıldığında yan kısımda ya da arka bölmede termostat düğmesi bulunur. Ortalama bir soğukluk için 4 derece idealdir. En sıcak konum içinse 8 derece yeterlidir.  Bu tür bir ayarı yapabilmek için termostat düğmesinin döndürülerek çevrilmesi yeterli olacaktır. Ekranlı buzdolaplarında ise aynı işlem yukarı ve aşağı tuşları ile yapılmaktadır.

Dolabın Hava Kanallarını ve de Sensörlerini İnceleyin

 

Buzdolaplarının genellikle arka kısımlarında sensörler bulunur. Sensörlerin en temel görevlerinden biri de ortam içerisindeki ısıyı algılamasıdır. Eğer aşırı soğutma durumundan muzdarip iseniz, cihazınızın iç kısmında bulunan ve bir ızgarayı andıran hava kanallarının önünde hiçbir malzeme bulundurmamaya özen göstermeniz gerekecektir. Aksi takdirde aşırı soğutma problemine engel olmanız mümkün değildir.

Ortam Sıcaklığına Dikkat!

 

Buzdolaplarının düzgün soğutma yapabilmeleri için çok düşük sıcaklıktaki ortamlardan uzak tutulması şarttır. Genel olarak bu tür dijital cihazlar için ortam yani oda sıcaklığının en az 10 derece ve üzerinde olması gerekir.  Mutfak ısınızı en az bu seviyeye getirdiğinizde buzdolabınızın aşırı ısınma sorunundan arındığını görmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Bunların dışında kalan sorunlar ise tamamen teknik bilgi ve deneyim gerektirir. Buzdolabı ortam sıcaklığı ayarlandıysa ve sorun hala devam ediyorsa ürünün ait olduğu markanın yetkili servislerini arayarak yardım talebinde bulunmanız şarttır.

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz