Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Buzdolabı Altından Su Akıtıyor

Buzdolabı Altından Su Akıtıyor

 

Buzdolapları insan hayatının olmazsa olmaz parçalarından biridir. Ancak bazı zamanlarda gerek kullanım hatalarından kaynaklanan sebeplere bağlı olarak gerekse de teknik bir arızadan kaynaklanan nedenlerden dolayı beyaz eşyalarımızın bozularak işlevini yitirmesine ya da kullanışlılık özelliklerini yitirmesine tanıklık edebiliriz. Günümüzde en sık karşılaştığımız buzdolabı arızalarından biri de alt bölmeden su akıtma problemidir. Bu tür sorunların üstesinden gelmek için bazı teknik aksanları kontrol etmek gerekecektir. Çünkü buzdolapları birçok farklı nedenden dolayı alt kısmından su akıtabilir. Peki buzdolabı altından su akıtıyor ise ne yapmanız gerekiyor? Dolaplar neden altından su akıtır? İşte en önemli olası arızalar ve çözüm yöntemleri…

Yiyeceklerinizi Dolaba Doğru Yerleştirin


Bilindiği gibi buzdolaplarının sebze koyma bölümlerinde, dolap içerisinde oluşmuş fazla nemin dışarı atılmasını sağlayan bir bölüm vardır. Bu bölümün tıkanması buzdolabının alt kısmında su akmasına neden olacaktır. Olası bu muhtemel arızayı gidermek içinse yiyeceklerin dolap için en doğru şekilde yerleştirilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Tahliye kanalının tıkalı olmamasından eminseniz ve sorun hala devam ediyorsa sorunu diğer bölgelerde aramak şarttır.

Karlanmayı Kontrol Altına Alın

 

Buzdolaplarının günlük yiyecek koyduğumuz bölümündeki kapağı açarak tavan kısmındaki ızgarayı kontrol etmelisiniz. Eğer su akıntısı buradan geliyorsa, buzdolaplarının soğuk hava akışını sağlayan hava kanallarının karlanması ya da buzlanması durumu söz konusudur. Bu sorunu gidermek için ilk olarak yiyecekleri dolaptan çıkarmalı ve fişi çekmelisiniz. Karlanma ve buzlanma ortadan kalkana kadar dolap kapakları açık tutulmalıdır. Buzdolabı kuruduğunda sorun muhtemelen çözülmüş olacaktır.

Buzdolabınızın Hava Menfezlerini Kontrol Edin

 

Özellikle de no- frost özellikli dolaplarda soğutucu petek ismi verilen bir evaparatör bulunur.  Burası bir diğer ismi ile de hava kanalı olarak nitelendirilmektedir ve eriyen suyun tahliye edilmesi işlemini gerçekleştirir. Dolabın drenaj kanalları gereksiz buzlanmadan dolayı tıkanır. Böyle durumlarda su, su tahliye kanalı yerine ilk bulduğu açıklıktan su akıtmaya başlar. Özellikle de buzdolaplarının alt kapısının tavan kısmında hava menfezlerinde akıtma daha yoğun oranda söz konusu olacaktır.  Sorunu gidermek için dolap hava menfezlerinin temizlenmesine özen gösterilmesi gerekir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz