Web Analytics Made Easy -    StatCounter

Blog

Bulaşık Makinesinin Tuz Uyarı Lambası Yanıyor

Bulaşık Makinesinin Tuz Uyarı Lambası Yanıyor

 

Bulaşık makineleri zamana bağlı olarak ve de kullanım hatalarından kaynaklı bazı arızalar ortaya çıkarabilmektedir. Günümüzde en sık karşılaşılan arızalanma problemlerinden biri de tu uyarı lambasının anormal bir şekilde yanmasıdır. Genel olarak böyle durumlarda haznedeki tuzun bitmiş olması ya da miktarının azalmış olması olasıdır. Fakat makinedeki tuz yeteri kadar varsa ve hala uyarı ışığı yanıyorsa çok daha ciddi sorunlardan şüphelenmek gerekir. Peki bulaşık makinesinin tuz uyarı lambası yanıyor ve siz arızanın ne olduğunu bulmak konusunda zorlanıyor musunuz? Bulaşık makinesi tuz uyarı lambası neden yanar? Merak edenler için işte detaylar…

Makinedeki Tuz Miktarını Kontrol Edin

Bulaşık makinelerinde tuz uyarı lambası yanıyorsa akıllara gelmesi gereken ilk sorun tuz miktarının kontrol edilmesidir. Bunun için ilk olarak makinenin açma ve kapama düğmesinin kapatılması gerekir. Daha sonra ise makine fişi çekilmelidir. Makine kapağını açarak altı sepet çıkarıldığında sol kısımda yer alan ve adeta bir bidon kapağını andıran tuz bölmesine yeterli miktarda tuz konulmalıdır. Makineye tuz koyduktan sonra uyarı lambası hala yanıyorsa muhtemel arıza başka bir nedenden kaynaklanmaktadır.

Tuz Haznesinin Kapağını Sıkıca Kapatın

Bulaşık makinelerindeki tuz uyarı lambasının yanmasının bir diğer nedeni de tuz haznesi kapağının tam olarak kapatılmamış olmasıdır. Böyle durumlarda makinenin çalıştırılmasıyla birlikte içerideki tuz tamamen dışarı çıkar. Tuzun dışarı çıkması da hazneyi boşaltarak uyarı ışığının yanmasına neden olur. Bu duruma engel olmak için öncelikle makine fişi çekilmeli ve sonrasında da kapağın sağlam bir şekilde kapanık kapanmadığından emin olunmalıdır. Kapak kapandığında tuz uyarı lambası yanmıyorsa, bulaşıklarınızı sağlıklı bir şekilde yıkayabilirsiniz demektir.

Tuz Haznesine Su Ekleyin
 

Bulaşık makineleri özellikle de ilk alındığı zamanlarda tuz haznesine su konularak çalıştırılması gerekmektedir. Fakat makinenizi yeni almadıysanız da tuz uyarı lambası yanıyorsa, makinenin fişini çekerek hazneyi açmanız gerekecektir. İkinci adımda da bulaşık makinelerinde yeteri kadar tuz olduğundan emin olarak 1 barda su eklemesi yapılmalıdır. Su ekleme işlemini tamamlamak için hazneyi bir tahta kaşıkla karıştırmak yeterli olacaktır. Bulaşık makinenizin tuz hazne kapağını sıkıcı kapatmayı kesinlikle unutmamalısınız.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz