Blog

Bulaşık Makinesinin Programı Takılı Kalıyor

Bulaşık Makinesinin Programı Takılı Kalıyor

 

Bulaşık makineleri her evin olmazsa olmazıdır. Onlar insan hayatını kolaylaştırıcı etki yarattıkları gibi bir yandan da doğanın ve doğal kaynakların korunmasına etki etmektedirler. Özellikle de ileri teknolojik cihazlar, kullanıma bağlı olarak bazı arıza problemlerini ortaya çıkarabilmektedir. Böyle durumlarda teknik servisler ile iletişime geçilerek problemlerin giderilmesi sağlanmalıdır. Ancak evde kendi başınıza arızanın neden kaynaklandığını bulup çözmek istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecektir. Peki bulaşık makinesinin programı takılı kalıyor ve siz ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Bulaşık makinelerinin programı neden takılı kalır? Merak edenler için işte detaylar…

Bulaşık Makinesine Su Gelip Gelmediğini Kontrol Ediniz

 

Bulaşık makineleri seçmiş olduğunuz programda takılı kalmışsa akıllara gelen ilk arıza yeterli su sağlanmıyor olmasıdır. Makineye su gelmiyorsa muhtemelen makine kapağı yerine tam oturmamış olabilecektir. Fakat kapak gerektiği gibi kapanmışsa ve hala arıza düzelmemişse mevcut yıkama programı iptal edilmeli ve yeni program açılmalıdır. Makineye su gelip gelmediğini kontrol etmek için, bağlı bulunulan musluk açılarak akış var mı yok mu bakılmalıdır. Eğer su yeteri kadar akıyorsa makinedeki hortumların düzgün takılıp takılmadığı kontrol edilmelidir. Hortumlarda delik varsa değiştirilmeli ve yenisi takılmalıdır.

Makine Kapaklarını Sağlam Kapattığınızdan Emin Olun

Bulaşık makinesinin programı takılı kalıyorsa olası sorunlardan biri de makine kapaklarının iyi kapanmamış olmasıdır. Makinelere bulaşıkların doğru yüklenmemesi, fazla ve dengesiz bulaşıklar ana kapağın kapanmasına engel olabilir. Özellikle de bulaşık makinesi içerisindeki sepete kadar aşırı yükleme yapılmışsa kapak kapanmaz. Böyle durumlarda fazla bulaşıkları çıkararak kapağın kapandığından emin olmak gerekecektir. Makine kapağı düzgün bir şekilde kapandığında da programın takılı kalma sorunu devam ediyorsa, yetkili servisler ile iletişime geçmek şarttır.

Yıkama Programını İptal Edin, Yeniden Başlatın

 

Bulaşık makinesi programı takılı kalmışsa muhtemelen cihaz yeterli miktarda elektrik gitmiyordur. Bu sorunu gidermek için makineyi kapatıp açarak, elektrik geldiğinden emin olmak gerekir. Akabinde ise makinelerin üzerinde yer alan “Başla, Beklet ya da İptal yazan düğmelerden herhangi birine ortalama 3 saniye boyunca basılı tutulmalıdır. Bitti ışığı yandığında program iptal olmuş demektir. Sonrasında ise makinenizi yeniden başlatarak, bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz