Blog

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkama Yapmıyor

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkama Yapmıyor

 

Bulaşık makineleri arızalandıkları zaman bulaşıkları temiz çıkamaz. Kirli çıkan bulaşıkları ise ev hanımlarının en büyük korkusudur. Günümüzün en vazgeçilmez teknolojik cihazlarından biri olarak bilinen bulaşık makinelerinin arızalanması durumunda birçok muhtemel sorun ve çözümlerinden söz etmek mümkün olacaktır. Peki bulaşık makinesi temiz yıkama yapmıyor ve siz arızanın nereden kaynaklandığını çözemiyor musunuz? Bulaşık makineleri neden temiz yıkama yapmaz? Bulaşık makinesindeki bulaşıklar kirli çıkıyorsa ne yapılması gerekiyor? Merak edenler için işte detaylar…

Mevcut Deterjanınızı Değiştirmeyi Deneyin

 

Bulaşık makinelerinin temiz yıkama yapmamasının ilk muhtemel nedeni mevcut deterjanın iyi olmamasıdır. Öyle ki kullandığınız deterjanın bozuk olması ya da yoğun derecede kirli bulaşıkların bulunması deterjanın yeterli performans gösterememesine neden olur. Eğer bulaşıklarınız makineden kirli çıkıyorsa ilk olarak deterjanınızı değiştirmeyi denemelisiniz. Sorun bu şekilde çözülmemişse, başka olası arızaları araştırmak gerekecektir. Deterjanlar genellikle nemli alanda kaldıklarında bozulabilmektedirler. Bu nedenle olabildiğince kapalı ve nemsiz alanda saklamaya özen gösterilmesi gerekir. Aynı zamanda bulaşık makinelerine deterjan yerleştirirken, haznenin kuru olması da çok önemli olacaktır.

Bulaşık Makinesi Sepetini Doğru Yerleştirin

 

Bulaşık makinelerinin temiz yıkama yapmalarını sağlamak için sepete yeterli miktarda yükleme ve doğru yerleştirme yapılması gerekmektedir. Genel yerleşim kuralları arasında en kirli bulaşıkların sepetin en altı kısmına, daha az kirli bardan gibi bulaşıkları da sepetin en üst kısmına yerleştirilmesi şarttır. Bulaşık makinesi içerisindeki bulaşıkların birbirlerini kapacak şekilde konumlandırılmasına da dikkat edilmelidir.

Doğru Programı Seçin

 

Bazı zamanlarda yağlı ve aşırı kir kalıntısı bulunan bulaşıkları yıkamak gerekebilir. Bu tür bulaşıklar için yoğun programların tercih edilmesi gerekirken, daha az kirli bulaşıklar için de tasarruf programlarını kullanılmalıdır. Doğru programı seçerek bulaşık makinelerinin daha temiz çıkmasını sağlamak mümkün olacaktır.

Pervane ve Süzgeçleri Temizleyin

 

Bulaşık makineleri kapalı konuma getirildikten sonra makinenin içindeki sepetin altında bulunan pervanenin temizlenmesi gerekir. Pervane dişli plastik parçasını sola çevirerek çıkarılır. Temizlik işlemini olabildiğince bol su ile yapmakta fayda olacaktır. Süzgeç temizliği için de yine aynı uygulamayı yapmak yeterli olacaktır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz