Blog

Bulaşık Makinesi Suyu Boşaltmıyor

Bulaşık Makinesi Suyu Boşaltmıyor

 

Bulaşık makineleri kılavuzlarda yazıldığı şekilde kullanılmalı ve bakımları da aksatılmadan yapılmalıdır. Tüm bunları yapıyorsanız ve makinenizde hala bazı arızalanmalar devam ediyorsa mutlaka ilgili markanın yetkili teknik servisi ile iletişime geçmek çok doğru olacaktır. Özellikle de son zamanlarda bulaşık makinelerinde en sık görülen arızalardan biri de su boşaltamamadır. Peki bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor ve siz arızanın ne olduğunu çözemiyor musunuz? O halde izlemeniz gereken adımlar şu şekilde olmalıdır;

Yıkama İşleminin Yarıda Kalmadığından Emin Olun

 

Bazı zamanlarda bulaşık makinesi programının bittiğinden emin olamayabilirsiniz. Bu dalgınlık makinelerin su boşaltmasına neden olacak önemli bir sorundur. Eğer bulaşık makinelerinin yıkama işlemi yarıda kalmışsa, ilk olarak mevcut programın iptal edilmesi gerekir. Buna rağmen su boşaltılamıyorsa, muhtemelen makine süzgeçlerinin kirlenmiş olması muhtemeldir. Süzgeçleri temizlemişseniz ve sorun hala devam ediyorsa da biriken kirli suyu atmak için tahliye hortumunda ya da bağlı bulunan giderlerde tıkanıklıktan şüphe edilmelidir.

Yıkama İşlemini İptal Etmelisiniz

 

Bulaşık makinelerinde bazen elektriğin yeterli miktarda gelmiyor olmasıyla su boşaltma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bunun için ilk aşamada yıkama işlemini iptal etmek gerekir. Sonrasında ise makinelerin açma ve kapama düğmelerine basılarak elektriğin geldiğinden emin olmak şarttır. Eğer başla, beklet ya da iptal tuşlarından herhangi birine bastığınızda ışık yanıyorsa elektrik var demektir. Bu tuşlardan birine ortalama 3 dakika basılı tutulmalı ve bitti ışığı yandığında da yeni program seçilerek yıkama işlemi başlatılmalıdır.

Tahliye Hortumunu Kontrol Edin

 

Bulaşık makineleri eğer su boşaltma işlemini gerçekleştiremiyorsa muhtemelen tahliye hortumu tıkanmış olabilecektir. Tahliye hortumu bilindiği gibi makinelerin en arka kısmında bulunur. Sorunu gidermek için makinedeki elektrik tamamen kesilmelidir. Sonrasında ise hortum kontrol edilerek, ortalama diz hizasında olacak şekilde yeniden ayarlanmalıdır. Tıkanma varsa hortumu değiştirmeli ya da tıkanıklığı açmak gerekecektir.

Süzgeç Temizliği Yapın

 

Bulaşık makinelerinin su boşaltamamasındaki 3. Muhtemel nedenlerden biri de süzgeçlerin tıkanmış olmasıdır. Bu sorunu gidermek için makinelerin kapatılması gerekir. Akabinde ise makine kapağı açılarak bulaşıkların yerleştirildiği bölümdeki sepet kısmında bulunan süzgeç çekilerek çıkartılmalıdır. Süzgecin üst kısmındaki tırnaklardan açılarak deterjan kullanmadan gerekli temizlik yapılmalıdır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz