Blog

Bulaşık Makinesi Su Almıyor

Bulaşık Makinesi Su Almıyor

 

Bulaşık makineleri dünyanın en iyi ve en gerekli teknolojik cihazlarından biri olarak bilinir. Ayrıca insan sağlığının korunması açısından da son derece gerekli olduklarını söylemek mümkün olacaktır. Bulaşık makineleri insan yaşamının vazgeçilmezlerinden biri haline gelmişken, bazı zamanlarda arızalanmalarla da mücadele etmek gerekebilir. Bulaşık makinesi su almıyor ve yapılması gerekenler hakkında fikriniz yoksa sizler için hazırlamış olduğumuz muhtemel sorunlar ve çözümlerini okumanızı tavsiye ederiz. İşte detaylar…

Su Girişini ve Hortumları Kontrol Edin

 

Bulaşık makinelerinin su almaması durumunda ilk akla gelen sorun su girişinin ya da hortumlardan birinin tıkanmış olabileceğidir. Makineye su girişini sağlayan su giriş valfinin yani ventilin bozulması makinenin su almasına engel olur. Su valfi zamana bağlı olarak biriken kirden ya da kireçten dolayı tıkanmış olabilir. Bu nedenle hortumları ve giriş valfini kontrol ederek tıkanıklıkların açılması gerekecektir. Eğer tıkanıklık açılacak seviyede değilse, hortumların ya da su giriş valfinin değiştirilmesi şarttır.

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Kısa Devre Yapmış Olabilir

 

Bulaşık makinelerinde bulunan pompa motoru makinedeki suyun boşalması için gerekli görevi üstlenir. Pompa motoru bazı nedenlerden dolayı kısa devre yapmışsa ya da motorda başka herhangi bir arıza söz konusu ise bulaşık makinesin hata verir. Böyle durumlarda pompa motorunun değiştirilmesi ya da yetkili servisler tarafından tamir edilmesi gerekecektir.

Emniyet Sivici Bozulmuş Olabilir

 

Emniyet sivici her bulaşık makinesinde bulunmaz. Fakat bulunan makinelerde su arızasının nedenleri arasında emniyet sivicinin bozulması muhtemeldir. Bu parça bozulduğunda onarılması çok zordur. Değiştirme işlemi de sadece teknik servisler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle emniyet sivicinin bozulduğundan şüphe ediliyorsa mutlaka yetkili servisler ile irtibata geçilmesi gerekir.

Muslukları Kontrol Edin

 

Bulaşık makinelerinin su alamamasının en temel nedeni gelen olarak musluktaki suyun kesilmiş olmasıdır. Böyle durumlarda ilk yapılması gereken musluklardan su gelip gelmediğini kontrol etmektedir. Su yeteri kadar geliyorsa, su çıkışını sağlayan ya da su girişini sağlayan hortumların tıkanıp tıkanmadıkları kontrol edilmelidir. Bulaşık makineleri hortumları usulüne uygun bir şekilde kullanım sağlanmadığında hemen kireçlenip, tıkanabilmektedir.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz