Blog

Bulaşık Makinesi Kapalıyken Ses Çıkarıyor

Bulaşık Makinesi Kapalıyken Ses Çıkarıyor

 

Günümüzde teknolojik aletlerin büyük bir kısmında beklenmedik arızalar söz konusu olabilmektedir. Bu arızaları gidermek içinse sorunun nereden kaynaklandığını çözmek gerekir. Genel olarak teknolojik aletlerin onarımı profesyonellik gerektiren bir iştir. Fakat ufak tefek bazı arızalanmaları kendi başımıza da yapabilmemiz mümkündür. Özellikle de bulaşık makinelerinde kapalıyken ses gelme problemi insanların en yakındığı konulardan biri haline gelmiştir. Peki bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarıyor ve sorunun ne olduğunu çözmekte zorlanıyor musunuz? Bulaşık makineleri kapalıyken neden ses çıkarır? Merak edenler için işte detaylar…

Makine Ayaklarını Kontrol Edin

 

Bulaşık makineleri kapalıyken ses çıkarıyorsa muhtemelen ayaklarda bir dengesizlik vardır. Makine ayaklarındaki dengesizlik problemini çözmek için yıpranan ayak tespit edilmelidir. Geçici çözüm olarak herhangi bir maddeyi makinenizin ayak kısmına yerleştirebilirsiniz. Bu soruna kalıcı olarak çözüm bulmak içinse makine ayağını yetkili teknik servislerden değiştirmek gerekecektir. Makine garantisi bitmişse ve teknik servise gitme durumu yoksa benzer bir ayak alınarak, ilgili kısma monte edilebilir.

Pompa Filtresine Sert Bir Cisim Kaçmış Olabilir

 

Bulaşık makinelerinin pompa filtresine sert bir cisim kaçmışsa, kapalı olsa dahi ses çıkarmaları muhtemeldir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için öncelikle makinedeki pompa filtresini çıkararak temizlemek gerekecektir. Bu işlemi gerçekleştirmek ciddiyet ve profesyonellik gerektirir. Bu nedenle teknik servisler tarafından makine pompa filtresi temizliği yapılması çok daha iyi olacaktır. Çünkü bilinçsizce yapılan hamleler pompa filtresinin daha çok zarar görerek kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Nakliye Emniyet Cıvatalarını Kontrol Edin

 

Bulaşık makineleri kapalıyken ses çıkarıyorsa muhtemel sorunlardan biri de nakliye emniyet cıvatalarının çıkarılmamış olmasıdır. Bazı anlarda kurulum yapan kişiler tarafından çıkarılmayan cıvatalar anormal ses çıkmasına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda nakliye emniyet cıvatalarını güvenli bir şekilde çıkartmak şarttır. Evde kendi başınıza da yapabileceğiniz kolay bir işlemdir.

Makine Yüzeyini Kontrol Edin

 

Bazen makinelerimizi yerleştirdiğimiz alanlarda da anormal yapı söz konusu olabilir. Mesela çok sert olan yer yapısı bulaşık makinelerinin kapalıyken ses çıkarmalarına sebebiyet verebilmektedir. Eğer makineniz çok sert bir yüzeye dayanıyorsa, konum değiştirebilirsiniz. Konum değiştirildikten sonra hala sorun devam ediyorsa, zeminde herhangi bir şekilde yamukluk var mı yok mu dikkatle kontrol edilmelidir. Makine zemini yeterince düz değilse de dengeyi sağlayacak bir parça kullanmanız yeterli olacaktır.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz